
Dziękujemy za udział w seminarium naukowym Grupy badawczej ds. szkody niemajątkowej w dniu 22 listopada 2024 r. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem oraz z galerią zdjęć z wydarzenia!
Seminarium naukowe poświęcone zagadnieniu „Szkoda niemajątkowa a cierpienie. Perspektywa nauk medycznych i psychologii” daje podstawę do sformułowania kliku
wniosków ogólnych:
- Ocena wartości niewymiernych, do jakich należy ból/cierpienie, co do zasady wiąże się z potrzebą współpracy interdyscyplinarnej, przede wszystkim z udziałem przedstawicieli nauk medycznych i psychologii. Bez takiej współpracy rozwiązania
przyjmowane przez prawników są ułomne, a nawet krzywdzące. Potwierdzeniem tego może być sytuacja dziecka w trakcie rozwodu. - Preferowaną formą standaryzacji szkody niemajątkowej, zarówno w zakresie oceny rozmiaru tej szkody, jak i wyznaczenia świadczenia przyznanego tytułem jej naprawienia, powinna być standaryzacja „miękka”, tj. otwarta na indywidualne okoliczności faktyczne.
- Ustalenia nauk medycznych dają podstawę do grupowania poszczególnych przypadków. Przykładem są choroby przewlekłe, stanowiące najczęstszą przyczynę śmierci w Polsce. Zdaniem Prof. Małgorzaty Krajnik choroby te mają różny przebieg, który można jednak podzielić na trzy trajektorie: pierwsza dotyczy pacjentów onkologicznych, druga pacjentów z chorobami niewydolności narządów, trzecia pacjentów w procesie długotrwałego umierania związanego z wiekiem lub chorobami przewlekłymi.
- Proces umierania wymaga podejścia holistycznego, uwzględniającego potrzeby pacjenta i jego rodziny. Pominięcie tego aspektu może zwiększać cierpienia obu stron procesu.
- W przypadku doznania cierpienia istotnym aspektem jest, aby nie podejmować zachowań prowadzących do retraumatyzacji. Grupą szczególnie wrażliwą są dzieci.










W styczniu 2025 r. planujemy seminarium naukowe poświęcone zagadnieniu relacji między kategorią szkody niemajątkowej a zasadą godności i zasadą równości.
Dodaj komentarz